Mahallemizin Kültür Yapısı Gelenek Görenekleri


Mahallemizde eski kuşak hariç okuma yazma bilmeyen yok gibidir. Okula devam etmeyen öğrenci yoktur. Çocukların eğitimine yeterli olmasa da gereken önem verilmektedir.

Köy insanı, Anadolu Türk insanının özelliklerini taşımaktadır. Türk özelliklerinde olan konukseverlik, yardımlaşma, işleri imece yolu ile yapma, küçüklerin büyüklere saygısı, komşuluk ilişkileri gibi hasletler hala devam etmektedir. Köye gelen yabancılara konukseverlik gösterilmektedir. Düğünlerde, Türk ananeleri göze çarpar. Kına geceleri yapılır, ekipler eşliğinde Bozkır yöresine has oyunlar oynanır. Düğünlere misafirler "okuntu" ile çağrılır. Okuntu’nun değerine göre gelen misafirler, gelin ve damada hediye takarlar. Yemeklerde misafirlere bulgur pilavı ikram edilir. Pilavın özellikle bulgurdan olmasına dikkat edilir. Ayrıca pişmiş olan et pilavın üzerine dökülerek yenilir. Kadınlar yardımlaşarak yufka ekmeği hazırlarlar. Düğünlerde toprak bastı adeti vardır.

Mahallemizin Kültür Yapısı Gelenek Görenekleri Mahallemizin Kültür Yapısı Gelenek Görenekleri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Temmuz 23, 2019 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.